Na današnji obilježava se Asarah B’Tevet (Deseti Tevet). Riječ je o danu posta u židovskom kalendaru koji se obilježava u spomen na početak opsade Jeruzalema vojskom kralja Nabukodonozora II. Opsada, koja je započela 10. dana mjeseca Tevet 588. godine pr. n. e., označila je početak događaja koji su završili razaranjem Prvog Hrama 586. pr. n. e. i progonstvom Židova u Babilon.
Tijekom ovog dana, Židovi poste od zore do noći, suzdržavajući se od hrane i pića. Osim toga, u molitvama se dodaju posebni selihot kako bi se izrazila žalost zbog tragedija koje su pogodile židovski narod. Post podsjeća na važnost duhovne introspekcije i zajedničke odgovornosti za povijesne događaje koji su oblikovali židovsku sudbinu.
Osim početka opsade Jeruzalema, na Asarah B’Tevet obilježavaju se i drugi tragični povijesni događaji:
- Prevođenje Tore na grčki jezik (8. Tevet): Prema tradiciji, 8. dana mjeseca Tevet Ptolomej II. Filadelf zapovjedio je da se Tora prevede na grčki jezik. Ovo prevođenje, poznato kao Septuaginta, smatra se negativnim događajem jer je dovelo do iskrivljenja svetih tekstova i njihova odvajanja od izvornog duhovnog konteksta.
- Smrt proroka Ezre (9. Tevet): Dan prije Asarah B’Tevet obilježava se i kao dan žalosti za Ezrom, vođom povratka iz babilonskog progonstva i ključnom figurom u obnovi židovskog života nakon razaranja Prvog Hrama. Ezra je bio ključan u ponovnom uspostavljanju vjerske prakse i očuvanju Tore među povratnicima.
Asarah B’Tevet također je poseban jer se često spominje kao opći dan sjećanja za sve one čije smrti tijekom povijesti nisu obilježene specifičnim datumom. Ovaj dan služi kao prilika za refleksiju o nacionalnoj povijesti, vjeri i snazi zajedništva.
Neka vam je post lagan i smislen.