Blagdani

Kako obilježavamo Šmini Aceret i Simhat Tora?

3 Mins read

O blagdanu Simhat Tora pisali smo na našim stranicama. Ipak, moglo bi vas zbuniti kada kažemo da je ipak riječ o dva blagdana, a koji se obilježavaju istovremeno – Šmini Aceret i Simhat Tora. U Izraelu se slave samo jedan dan, dok ih u dijaspori obilježavamo dva dana.

S blagdanom Šmini Aceret završava Sukot, dok sa Simhat Tora slavimo završetak i ponovni početak godišnjeg ciklusa čitanja Tore.

Blagdanske svijeće

Navečer, sedmog dana Sukota (dakle, uoči ova dva blagdana), sve žene i djevojke pale svijeće kako bi dočekale blagdan. U nekim je zajednicama uobičajeno da oni koji će moliti Jickor (molitvu za duše pokojnika) na Šmini Aceret zapale 24-satnu svijeću prije početka blagdana.

Pri paljenju blagdanskih svijeća izgovaraju se dva blagoslova.

Baruh ata Adonaj Eloheinu meleh haolam ašer kid’šanu b’micvotav v’civanu l’hadlik ner šel jom tov.

Blagoslovljen si Ti, G-spodine, B-že naš, Kralju svemira, koji si nas posvetio svojim zapovijedima i zapovjedio nam da zapalimo svijeću za blagdan.

Kada Šmini Aceret pada u petak navečer (što ove godine nije slučaj), taj prvi blagoslov se proširuje:

Baruh ata Adonaj Eloheinu meleh haolam ašer kid’šanu b’micvotav v’civanu l’hadlik ner šel Šabat v’šel jom tov.

Blagoslovljen si Ti, G-spodine, B-že naš, Kralju svemira, koji si nas posvetio svojim zapovijedima i zapovjedio nam da zapalimo svijeću za Šabat i za blagdan.

Drugi je blagoslov:

Baruh ata Adonaj Eloheinu meleh haolam šehehejanu v’kijemanu v’higijanu lizman hazeh.

Blagoslovljen si Ti, G-spodine, B-že naš, Kralju svemira, koji si nam dao život, održao nas i omogućio nam da doživimo ovaj trenutak.

Molitve, hakafot i svečani obrok

Izgovaraju se svečane večernje molitve. Običaj u mnogim zajednicama—posebno hasidskim i sefardskim—je održavanje hakafota tijekom večernje molitve, odnosno kruženja s Torama oko bime uz pjesmu i ples. Potom se posljednji put jede svečani obrok u suki, iako se blagoslov suke ne izgovara.

Hala se ponovno umače u sol. Naime, počevši od Roš Hašane, pa sve do kraja blagdana Sukot, na svakom se je slavlju hala pri blagoslovu tradicionalno umakala u med koji simbolizira našu želju da osiguramo slatku presudu za nadolazeću godinu. Međutim, presuda je definitivno zaključena na Hošana Raba, sedmi dan Sukota, pa se vraćamo običaju umakanja hale u sol.

Jutarnje molitve

Jutarnje molitve za Šmini Aceret slijede osnovni redoslijed svih blagdanskih jutarnjih molitvi: blagdanske Amida, Halel te posebno blagdansko čitanje Tore.

Kao i na blagdane Jom Kipur, posljednje dane Pashe i na Šavuot, molitvu Jickor kojom molimo B-ga da se sjeti duša preminulih, izgovaraju oni kojima je roditelj preminuo.

Ovo je vrijeme i kada počinjemo s molitvom za kišu. Prije početka Musaf Amide (molitve koja se dodaje za Šabat i blagdane), gabai glasno objavljuje: “Mašiv haruah umorid hagešem” (“On uzrokuje da vjetar puše i kiša pada”). Od ove molitve nadalje, do prvog dana Pashe, te su riječi umetnute u drugi blagoslov Amide.

Nakon tihe Amide, Aron hakodeš (ormar u kojem su spremljene Tore) se otvara i pjevač započinje ponavljanje Amide. Početni odlomci ponavljanja sadrže posebnu molitvu, Gešem (“Kiša”); ona se sastoji od niza poetskih stihova koji mole B-ga da podari obilnu kišu i službeno obilježava početak mediteranske (tj. izraelske) kišne sezone. Na kraju molitve, ako su u sinagogi prisutni kohanim (svećenici), podjeljuju svećenički blagoslov.

Poslijepodne na Šmini Aceret

Nešto prije zalaska sunca, uobičajeno je ući u suku, nešto pojesti i „oprostiti se“ s njezinom svetom sjenom. U mnogim zajednicama postoji posebna molitva koja se izgovara pri napuštanju suke, ali u Chabadu je ne izgovaramo.

Važno je imati na umu da se ne smiju pripremati stvari s jednog blagdanskog dana na drugi. Svaki dan blagdana je jedinstveno važan i bio bi „umanjen“ ako bi se koristio za pripremu sljedećeg. Stoga sva kuhanja, postavljanje stolova i slične poslove za blagdan Simhat Tora koji počinje u sumrak, moraju do tada pričekati.

Izvor: Chabad.org

Related posts
Blagdani

Koje značenje ima suka?

Riječ suka (možina je sukot) doslovno znači „ sjenovita koliba“. U prilično tajanstvenom stihu, Tora nam naređuje da boravimo u suki sedam…
Blagdani

Počeo je elul, mjesec pokajanja, milosti i oprosta

Elul je 12. i posljednji mjesec u židovskom kalendaru (šesti mjesec računajući od nisana). Uoči velikih praznika, Roš Hašana i Jom Kipur,…
BlagdaniDuhovnost

Redoslijed je važan: što nam govori poredak Deset zapovijedi te kako ih treba živjeti?

Autorica članka: Stacey Goldman, Chabad.org Zadivljuje me kako 10 jednostavnih izjava može pružiti temelj cijeloj civilizaciji. I ne samo da su se…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)