Blagdani

Nekoliko zanimljivosti o mjesecu Elulu koje bi svaki Židov trebao znati

2 minuta ranije

Elul je 12. mjesec u Židovskom kalendaru (šesti brojeći od mjeseca Nisana). Uvijek ima 29 dana te završava na isti dan u tjednu kojim je i počeo (nedjelja, ponedjeljak, srijeda ili petak). Time je osigurano da će blagdani u sljedećem mjesecu pasti na odgovarajuće dane.

„Kralj je u polju“

Kako se bližimo velikim blagdanima (Roš Hašana i Jom Kipur), tijekom ovog se mjeseca pripremamo. U Hasidskoj tradiciji je rečeno da je tijekom Elula „Kralj (B_g) u polju“, nasmijan i dostupan svima. S druge strane, kada dođu blagdani, B_g je u Njegovoj palači. To iskustvo za vrijeme blagdana je puno snažnije, ali sada je trenutak kada svatko može prići B_gu sa zahtjevima.

Vrijeme je introspekcije

Nakon grijeha naroda sa zlatnim teletom, Moše je proveo ovaj mjesec i još 10 sljedećih dana do Jom Kipura na Sinaju kako bi dobio drugi set tabli s Deset zapovijedi i B_žji puni oprost. Stoga je ovaj period posebno pogodno vrijeme za približavanje B_gu. Posvetite vrijeme svojoj duši, razmislite o tome što se učinili, mislili i govorili tijekom protekle godine. Na kojem području ste se poboljšali i gdje još uvijek ima mjesta za poboljšanja? Razmislite iskreno i duboko te ćete znati od kuda krenuti kada dođe Roš Hašana.

Molimo Selihot

Selihot („Oprosti“) su posebne molitve koje se izgovaraju tijekom posta i u ovom razdoblju. Vrhunac je recitiranje 13 Atributa Milosrđa, formule koju je B_g dao Mošeu za osiguranje božanskog oprosta. Sefardi počinju moliti selihot početkom Elula i završavaju 40 dana kasnije, na Jom Kipur. Aškenazi počinju nekoliko dana prije Roš Hašane (uvijek u subotu navečer).

Svakodnevno slušamo šofar

Svakoga dana mjeseca Elula (osim Šabata i dana prije Roš Hašane) pušemo u šofar nakon jutarnje službe. Elul je mjesec tijekom kojeg istražujemo naše duše u očekivanju velikih blagdana. Zvuci šofara koji prebiru po našoj duši nadahnjuju nas da se približimo B_gu. Kao što je napisano: „Hoće li se trublje čuti u gradu, a ljudi se neće bojati?“

Želimo jedni drugima slatku godinu

Riječi imaju moć. Kada potpisujemo pisma ili završavamo telefonske razgovore, želimo jedni drugima „ketiva vahatima tova“ bude „zapisana i zapečaćena za dobro (u Knjizi Života)”. Tako u 21. stoljeću možemo ovu želju staviti u potpis email poruka, u WhatsApp status i na Facebook profil.

Izgovaramo Psalam 27 dva puta dnevno

Nakon jutarnjih i popodnevnih (ili, u nekim zajednicama, večernjih) molitvi, recitiramo Psalam 27 koji počinje riječima „Davidu: G_spodin je moje svjetlo i moje spasenje“. Kabalist, rabin Binjamin Beniš Kohen napisao je 1706. da će onome tko recitira ovaj psalam u stanju svetosti, čistoće i velike koncentracije njegove molitve biti odgovorene te da psalam ima snagu poništenja božanskih odredbi. Nastavljamo s ovom praksom do Hošana Raba, posljednjeg dana blagdana Sukot.

Provjeravamo tefilin i mezuze

Elul je vrijeme da povećamo i poboljšamo našu posvećenost zapovijedima (micvot). Kod mnogih je običaj da tijekom Elula daju na provjeru natpise u tefilin i mezuza kako bi bili sigurni da su i dalje košer. Rebe je zapisao da je ovaj običaj vrijedan i vrlo prikladan za sve.

Nova sezona učenja počinje u Elulu

Ješive (židovske škole) obično dijele akademsku godinu na zemanim, „trimestre“. Elul je trimestar koji je najkraći jer traje samo do velikih blagdana (jedan traje od blagdana Sukot do Pesaha, a drugi od kraja Pesaha do ljeta). Ipak, ovaj je trimestar izuzetno značajan jer se tijekom tog vremena učenik priprema za novi ciklus učenja i osobnog rasta.

Više pročitajte u članku: 12 Elul Facts Every Jew Should Know

Slične objave
Blagdani

Osnovne činjenice o hamecu koje svaki Židov treba znati

S približavanjem Pesaha (Pashe), obitelji diljem svijeta su zauzete čišćenjem svojih domova od hameca, zabranjene tvari za blagdane. Hamec se definira kao…
Blagdani

Pesah, izlazak iz Egipta

Osmodnevni blagdan Pesah slavi se u rano proljeće, od 15. do 22. dana hebrejskog mjeseca Nissana, a njime se obilježava sjećanje na…
Blagdani

Pesah: Mistična značenja namirnica

Na stolu pripremljenom za Seder nalazi se mješavina namirnica od kojih svaka ima mnoštvo mističnih značenja. Seder se odvija prema istom redu…