Blagdani

Posebnosti ovogodišnjeg Pesaha: na što trebamo paziti

3 Mins read

Ove godine, 2025., Pesah započinje u subotu navečer, odmah po završetku Šabata, što se događa vrlo rijetko. Iako Pesah tehnički može početi u četiri od sedam večeri u tjednu – petak, subota, ponedjeljak i srijeda – ova kombinacija je najrjeđa i događa se u samo 11,512 % slučajeva. Kad Pesah započinje nakon Šabata, donosi niz jedinstvenih običaja i prilika na koje treba obratiti pozornost.

Post prvorođenaca se pomiče unaprijed

Uobičajeno je da svi muški prvorođenci poste ujutro prije Pesaha (iako je prevladavajući običaj da se post prekida sudjelovanjem u svečanom vjerskom obroku). Ove godine, taj dan pada na Šabat kad je post zabranjen, pa se post pomiče na četvrtak.

Traženje i spaljivanje hameca dan ranije

Obično se hamec traži večer prije Pesaha, a spaljuje se sljedeće jutro. Međutim, ove godine to pada na Šabat, kad paljenje vatre nije dopušteno. Stoga hamec tražimo u četvrtak navečer, a spaljujemo ga u petak ujutro – dakle, dan ranije nego inače.

Šabat je „gotovo slobodan“ od hameca

Obično prestajemo jesti (ili čak posjedovati) hamec neposredno prije spaljivanja, pa sve do kraja Pesaha. No ove se godine hamec spaljuje dan unaprijed, a ipak nam je potreban komadić hameca kako bismo mogli izgovoriti Hamoci za vrijeme Šabata. Stoga, iako su naši domovi u potpunosti očišćeni od hameca, sačuvamo nekoliko malih peciva (pita kruh je jednostavna, manje mrvičasta opcija) koje vrlo pažljivo koristimo za šabatne obroke.

Ne prodajemo sav hamec

Inače, sav chametz koji posjedujemo prodajemo nežidovu prije Pesaha (uz razumijevanje da će nam ga on nakon blagdana vratiti). Ove godine prodaja se odvija u petak, ali ne uključuje kruh koji čuvamo za šabatne obroke.

Šabatni obrok jedemo ranije

Kako bismo ostali praktični, naši šabatni obroci bit će u potpunosti košer lePesah, osim kruha koji jedemo vrlo pažljivo da ne ostavimo mrvice. Zapravo, kruh jedemo ili vani ili na mjestu gdje možemo biti sigurni da neće ostati mrvice, a tek nakon toga sjedamo za stol koji je košer za Pesah i završavamo obrok.

Dnevni obrok na Šabat mora se pojesti ranije nego inače kako bismo do propisanog vremena pojeli i posljednji zalogaj kruha (sve preostale mrvice moraju se isprati u WC).

Pripreme za Pesah Seder obavljamo u petak

Budući da se na Šabat ne smijemo pripremati za događaje koji se zbivaju nakon Šabata, pripreme za Seder moramo završiti u petak: prati i sušiti salatu, ribati maror, pripremiti haroset, skuhati omiljena jela i sve drugo što je potrebno za Seder.

Gotovo svi čitaju istu Haftaru

Šabat prije Pesaha poznat je kao Šabat Hagadol, Veliki Šabat. Uz ovaj dan veže se posebna Haftara, ali je mnoge zajednice, uključujući Chabad, čitaju samo u godinama poput ove – kad Šabat Hagadol neposredno prethodi Pesahu. Zato ćete ove godine, bez obzira na običaj u vašoj zajednici, vrlo vjerojatno slušati treće poglavlje Malahije tijekom (vrlo ranih) šabatnih jutarnjih službi.

Imamo priliku odmoriti se za Seder

Nije tajna da su pripreme za Pesah naporne. Mnogi od nas su iscrpljeni kad napokon stignu do večeri Sedera. No ove godine, kad sve završimo u petak, imamo blagoslovljen, miran Šabat za odmor, obnovu i pripremu za Seder.

Tri večeri zaredom palimo svijeće!

Ove godine svijeće palimo tri večeri zaredom – u petak, subotu i nedjelju navečer. U drugim godinama svijeće za prvu večer Pesaha palimo prije početka blagdana, baš kao i šabatne svijeće. Ove godine, međutim, ne smijemo paliti vatru dok Šabat ne završi. Zato svijeće palimo (s već postojećim plamenom) tek nakon što padne noć, u isto vrijeme kad započinjemo i ostale pripreme za Seder, uz izgovaranje posebnog blagoslova Šehehejanu. Isto se ponavlja i sljedeće večeri.

Radimo Jaknehaz

Kad podignemo čaše vina na početku Sedera, obavljamo trostruku funkciju: izgovaramo Kiduš (koji označava početak Pesaha), Havdala (koja označava kraj Šabata) i to je prva od četiri čaše vina. Ova jedinstvena kombinacija poznata je kao Jaknehaz, akronim za redoslijed blagoslova:

  • Jajin: blagoslov nad vinom,
  • Kiduš: blagoslov posvećenja Pesaha,
  • Ner: blagoslov nad vatrom, izgovara se gledajući u blagdanske svijeće,
  • Havdala: blagoslov koji označava kraj Šabata,
  • Zeman: Šehehejanu – blagoslov koji izražava zahvalnost za doživljeni trenutak.

Imamo dugačak Hol Hamoed

Srednji dani Pesaha, Hol Hamoed, namijenjeni su izletima, obiteljskim okupljanjima i ukusnim blagdanskim obrocima. Budući da Pesah počinje i završava u nedjelju, Hol Hamoed ne uključuje nijedan Šabat, pa imamo više vremena za izlete i druge aktivnosti.

Iskoristite trenutak

Kabala nas uči da Bog svakog trenutka iznova stvara svijet. Ova godina donosi novu važnost i svježe prilike koje nikad prije nisu postojale – i nikad više neće. Iskoristite ovaj trenutak i učinite ovaj Pesah nezaboravnim!

Izvor: Chabad.org

Related posts
Blagdani

Pesah, izlazak iz Egipta

Osmodnevni blagdan Pesah slavi se u rano proljeće, od 15. do 22. dana hebrejskog mjeseca Nissana, a njime se obilježava sjećanje na…
Blagdani

Vrijeme je Purima: 13 činjenica o Knjizi o Esteri

Večeras počinje radostan židovski blagdan Purim, a mnogi dočekuju blagdan posteći. Esterin post (Ta’anit Ester) jednodnevni je post koji se obilježava 13….
Blagdani

10. Tevet - dan sjećanja na opsadu Jeruzalema

Na današnji obilježava se Asarah B’Tevet (Deseti Tevet). Riječ je o danu posta u židovskom kalendaru koji se obilježava u spomen na…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)