Blagdani

Maca – kruh vjere i skromnosti

3 Mins read

Maca, također se izgovara i maco, je neuzdignuti, odnosno beskvasni kruh koji se sastoji samo od brašna i vode te se priprema i peče vrlo brzo, prije nego što bi uopće imao priliku uzdići se.

Sastavni je dio Pesah Sedera, odnosno svečane večere kojom se obilježava početak židovskog blagdana Pesah. Preporučuje se jesti ručno rađeni maca kruh, odnosno okrugli šmura maca kako bi se ispunila ova zapovijed.

Iako ćete na internetu naići na razne „recepte“ za pripremu maca, niti jedan zapravo nije „onaj pravi“, posebno ako se dodaje sol ili se koristi i ulje poput maslinovog. Naime, maca se sastoji, kao što je već rečeno, isključivo i samo od dva sastojka – brašna i vode, otprilike u omjeru 1: 1/3 – koji se pažljivo drže odvojenima do trenutka kad se mijese. U trenu kad se voda doda brašnu, postupak mora biti vrlo brz kako bi se maca ispekla prije nego što se stigne imalo uzdignuti i postati „hamec“ kojeg je zabranjeno jesti tijekom Pesaha. I peče se na visokim temperaturama svega nekoliko minuta.

Po svojoj definiciji, maca koju jedemo tijekom Sedera je lehem oni, „kruh siromaštva“. Ako sadrži bilo koji drugi sastojak, maca se smatra „bogatom“ te ne može iskoristiva za ispunjavanje micve (zapovijedi). Također, postoji zabrinutost da bi dodani sastojci mogli ubrzati proces uzdizanja.

Kada i kako se jede maca

Maca se jede tri puta tijekom Sedera koji se održava prve dvije večeri Pesaha u dijaspori (a u Izraelu samo prve večeri):

  1. nakon pričanja pripovijesti o egzodusu iz Egipta
  2. kao sendvič, “koreh” i
  3. jede se dio od “afikoman”

Detaljne upute i objašnjenja potražite u našem letku.

U svakom tom koraku maca se treba pojesti unutar četiri minute u odgovarajućoj propisanoj količini.

Hrana vjere

Kad su naši preci napustili Egipat, učinili su to u takvoj žurbi da nije bilo vremena čekati da se tijesto za kruh uzdigne. Zato su jeli maca, neuzdignuti kruh. Imajući samo njega za hranu (ali istovremeno i obilje vjere), naši su se preci uzdali u Stvoritelja da će se pobrinuti za cijeli židovski narod – muškarce, žene i djecu. Svake godine, u spomen na Izlazak, jedemo maca tijekom prve dvije noći Pesaha, ispunjavajući zapovijed iz Tore „… jest ćete neuzdignuti kruh…“ (Izlazak 12:15).

Najskromnija hrana

Maca simbolizira vjeru. U suprotnosti s uzdignutim kruhom, maca nije obogaćena uljem, medom, nema čak niti soli. Sastoji se samo od brašna i soli te nije dozvoljeno da se imalo uzdigne. Slično tome, jedini sastojci vjere su poniznost i predanost B_gu, koji proizlaze iz prepoznavanja naše „ništavnosti“ u usporedbi s beskrajnom mudrošću Stvoritelja.

Još malo o šmura maca

Šmura znači „nadzirano“, odnosno „nadgledano“ te je prikladan opis ove mace čiji se sastojci (brašno i voda) strogo nadziru od trenutka žetve i ulijevanja do samog pečenja.

Za žetvu pšenice bira se vedar, suh dan. Čim je žito požeto, zrnje se pregledava kako bi bilo sigurno da nema ni najmanje vlage. Od toga se dana pažljivo nadgleda u svakom koraku, pa tako i tijekom transporta do mlina. Mlinove detaljno pregledavaju rabini i nadziru profesionalci kako bi bili sigurni da je svaki dio opreme u potpunosti čist i suh. Nakon što se žito samelje, brašno se ponovno posebno čuva u transportu do pekare. Dakle, od žetve do pečenja mace, brašno se nadzire kako bi se osiguralo da ne dođe u kontakt s vodom.

Voda se također pažljivo čuva kako bi se spriječio bilo kakav kontakt s brašnom ili nekim drugim zrnjem. Vadi se u noći prije pečenja i čuva čista do trenutka miješanja s brašnom kako bi se ispekla šmura maca. Nije potrebno isticati da je i cijeli proces pečenja macot pod strogim nadzorom u svakoj minuti. Ovaj intenzivan postupak i pažljivo čuvanje daje šmura maci dodatnu notu vjere i svetosti – zapravo, dok se maca izrađuje, svi koji su uključeni neprestano ponavljaju „L’šem macot micva“ – „Mi to radimo zbog maca micve (zapovijedi)”. Šmura macot su okrugle, miješene i ručno oblikovane, a slične su macot koju su pekla djeca Izraela napuštajući Egipat.

I mala jezična napomena za kraj: na hebrejskom je maca riječ u jednini, a množina glasi macot. Preporučujemo pogledati i video o procesu pečenja šmura macot u pekari.

Related posts
Blagdani

Kako obilježavamo Šmini Aceret i Simhat Tora?

O blagdanu Simhat Tora pisali smo na našim stranicama. Ipak, moglo bi vas zbuniti kada kažemo da je ipak riječ o dva…
Blagdani

Koje značenje ima suka?

Riječ suka (možina je sukot) doslovno znači „ sjenovita koliba“. U prilično tajanstvenom stihu, Tora nam naređuje da boravimo u suki sedam…
Blagdani

Počeo je elul, mjesec pokajanja, milosti i oprosta

Elul je 12. i posljednji mjesec u židovskom kalendaru (šesti mjesec računajući od nisana). Uoči velikih praznika, Roš Hašana i Jom Kipur,…