Koje su svijeće za Šabat idealne, jesu li sve svijeće košer i koliko ih se točno treba zapaliti? O paljenju svijeća za Šabat već smo pisali ovdje , a slijedi još nekoliko kratkih objašnjenja.
Zašto se pale svijeće za Šabat?
Naši mudraci navode nekoliko razloga za paljenje šabatnih i blagdanskih svijeća. Dva su osnovna razloga:
- Mračno okruženje koje potiče spoticanje u tami nije prikladno za mir i spokoj koji dolikuju svetom danu odmora.
- Svjetlo svijeća doprinosi mirnoj atmosferi. Ono pokazuje poštovanje prema svetom danu i održava atmosferu oneg (užitka) koja bi trebala obilježavati Šabat.
Kakve svijeće su idealne?
Sve svijeće i ulja su košer za upotrebu kao šabatne svijeće, čak i ako sadrže sastojke koji nisu košer (za jelo). Svijeće bi trebale biti dovoljno velike da gore do zalaska sunca; idealno je da gore nakon završetka šabatne večere (u petak).
Micva šabatnih svijeća zapravo se odnosi na cijeli dom, osim spavaćih soba; spoticanje u kuhinji jednako je ometajuće kao i spoticanje u blagovaonici. No, električna rasvjeta dovoljna je za sve prostorije – kuhinju, dnevni boravak, hodnik, kupaonicu, itd. – osim prostorije gdje će se održati šabatna večera. Nju bi trebale osvijetliti svijeće iako je i ondje moguće zadržati pokoju električnu svjetiljku upaljenom. Žarulje nisu zamjena za blagi sjaj svijeća i ugodno ozračje koje one stvaraju. Stoga električnu rasvjetu treba koristiti samo u blagovaonici koja se nalazi na mjestima gdje održavanje otvorenog plamena nije moguće, poput bolničke sobe. U takvoj situaciji blagoslov za paljenje svijeća treba izgovoriti prije paljenja rasvjete.
Tko pali svijeće?
Micva paljenja šabatnih i blagdanskih svijeća odnosi se podjednako na muškarce i žene. Ipak, naši mudraci su ustanovili da žena u kući treba paliti svijeće za cijelu obitelj. Ako žena nije kod kuće tog vikenda ili ako muškarac živi sam, on treba paliti svijeće. Ako u kući ima neudata kćer, tada otac treba paliti dvije svijeće, a kćer treba paliti svoju uobičajenu svijeću. Ako je u kući udana žena, ona može paliti svijeće; muškarac to ne mora činiti.
Mudraci su naveli nekoliko razloga zašto je idealno da žena kuće pali svijeće:
- Žena kuće obično je odgovorna za sve što se događa u njezinu domu, uključujući brigu da je kuća pravilno osvijetljena.
- Žena postavlja temelje svakog židovskog doma. To je primarni zadatak žene, da osigura da je dom mjesto gdje prevladavaju svjetlo, mir i harmonija, ispunjavajući ga atmosferom koja pogoduje duhovnosti i b-žanstvenosti.
- „Svijeća G-spodnja je duša čovjeka.“ Eva je sudjelovala u donošenju smrti – gašenju B-žje svijeće – u ovaj svijet kad je uvjerila svog muža Adama da jede s Drveta spoznaje. Kako bi to nadoknadila, odgovornost paljenja svijeća predana je ženi.
Žena kuće pali svijeće i tehnički je cijela obitelj – muž, sinovi, kćeri – time obuhvaćena. Ženino paljenje svijeća također obuhvaća goste koji će zajedno s obitelji jesti i spavati u istom domu, na primjer, u gostinjskoj sobi. Običaj je, međutim, da svaka žena i djevojka, član obitelji ili gost, pali svoju vlastitu svijeću (odnosno svijeće nakon braka), počevši od dobi kada može izgovoriti blagoslov.
Što rade gosti?
Ženino paljenje svijeća u kući ne pokriva goste na večeri, a koji imaju smještaj u nekom drugom objektu, odnosno apartmanu. Ti gosti trebaju paliti svoje svijeće u vlastitom prostoru boravka, neovisno o tome što se pridružuju obitelji u njihovom domu na večeri. Dakle, gosti koji će se pridružiti obitelji za šabatnu večeru, ali neće i spavati u tom domu, trebali bi paliti šabatne svijeće ondje gdje će prespavati.
Postoje tri iznimke od ovog pravila. Gosti na šabatnoj večeri će paliti svijeće u domu gdje večeraju:
- ako će se svijeće ugasiti do njihova povratka s večere u prostor gdje spavaju,
- ako su daleko, odnosno ako je potrebno da se gosti voze prije Šabata do kuće domaćina,
- ako ostavljanje upaljenih svijeća kod kuće bez nadzora predstavlja opasnost od požara.
Koliko svijeća?
Strogo govoreći, dovoljna je jedna svijeća da ispuni micvu. Običaj je, međutim, paliti dvije svijeće, što odgovara dvjema uputama u Talmudu o Šabatu:
- „Sjeti se dana Šabata da ga posvetiš.“
- „Poštuj [pravila] Šabata da ga posvetiš.“
Postoje i oni koji pale dodatne svijeće za svako dijete u obitelji. U tom slučaju žena s troje djece pali pet svijeća.
Do braka, običaj je da žene i djevojke pale jednu svijeću.
Gdje trebaju biti upaljene svijeće?
Svijeće bi trebale biti postavljene na mjesto gdje ih vjetar neće ugasiti, primjerice, ne blizu otvorenih vrata ili prozora.
Ako se svijećnjaci postave na stol, hala (obredni kruh) ili molitvenik trebaju biti postavljeni na stol prije paljenja svijeća i ne bi se trebali uklanjati sve do zalaska sunca. Inače, stol se ne smije micati tijekom tog Šabata.
Očito, iz sigurnosnih razloga, svijećnjaci trebaju biti stabilni i postavljeni na čvrstu površinu, ne pored zida, zavjesa i sličnog.
Priprema svijeća
Pripremajući se za paljenje svijeća, neki imaju običaj upaliti svijeće i ugasiti ih, čime se crne stijenke i čini lakšim paljenje svijeća u trenutku stvarnog paljenja. U mnogim kućanstvima to radi muškarac u kući, osim što postavlja svijećnjake i svijeće, sudjelujući tako u ovoj posebnoj micvi.