S približavanjem Pesaha (Pashe), obitelji diljem svijeta su zauzete čišćenjem svojih domova od hameca, zabranjene tvari za blagdane.
Hamec se definira kao bilo koji prehrambeni proizvod napravljen od pšenice, ječma, raži, zobi ili pira koji je došao u dodir s vodom i kojem je dopušteno da fermentira i naraste. U praksi se gotovo sve što je napravljeno od ovih žitarica smatra hamecom: brašno, kolači, keksi, tjestenina, kruh ili pak proizvodi s hamec sastojkom kao što je slad.
Zabrana koja nas prisjeća na izlazak iz Egipta
Hamec igra važnu ulogu u prisjećanju na žurbu pri izlasku iz Egipta. Nakon smrti prvorođenih, faraon je istjerao Židove iz Egipta, pa čak im nije dao dovoljno vremena da im se tijesto za kruh digne. U znak sjećanja na žurbu Izlaska, upućeno nam je da jedemo samo macu (beskvasni kruh) na Pashu te da se suzdržimo od konzumiranja hameca.
No osim što je zabranjeno njegovo konzumiranje, zabranjuje se i izvlačenje neke koristi od njega (npr. da posluži kao hrana za kućnog ljubimca ili da se nešto od hameca ili s hamecom daruje), a ne smije ga se čak niti posjedovati, odnosno imati negdje u svom domu. Ova se zabrana ponavlja nekoliko puta u Tori.
Traženje i eliminiranje hameca
U tjednima i danima koji prethode Pashi, židovski se domovi diljem svijeta temeljito čiste kako bi se uklonio svaki trag hameca. Ipak nemojte pretjerivati: tražite hamec, a ne prašinu. Standardno proljetno čišćenje može se obaviti nakon blagdana ili ga se može u potpunosti izostaviti, barem što se tiče Pesaha.
Još jedan se običaj veže uz hamec i Pesah – ako se već nećete riješiti sveg hameca, tada ga prodajte. To se posebno odnosi ako imate velike količine ove neizbježne tvari u svakom kućanstvu. Svoj hamec možete prodati prije Pashe ne-Židovu i kupiti ga natrag nakon po završetku blagdana. Ova prodaja je 100% pravno obvezujuća transakcija i mora je provesti nadležni rabin. Sav prodani hamec mora se uskladištiti tijekom trajanja blagdana.
Noć prije Pashe provodi se ritualna potraga uz svijeće za preostalim ili zaboravljenim hamecom. Pretražuje se svako mjesto u kući gdje bi ga se još moglo naći. Osim traženja prethodno ignoriranih korica i grickalica, uobičajeno je sakriti 10 pažljivo zamotanih komada kruha po cijeloj kući kako bi ih onaj koji ih traži pronašao.
Jutro uoči početka Pesaha
Sljedećeg jutra, uoči Pashe, priprema se vatra (uz, naravno, poštivanje svih potrebnih sigurnosnih mjera) u koju se baca sav hamec otkriven prethodne noći, zajedno sa svim ostacima koji se neće prodati. Nakon spaljivanja daje se izjava kojom se odričete vlasništva nad bilo kojim hamecom koji je na neki način ostao neotkriven te se negdje nalazi u vašem posjedu (slična izjava daje se noć prije, odnosno po završetku potrage).
Krajnji rok za konzumaciju hameca je jutro prije početka Pesaha, dva halahička sata prije podneva (halahički sat se izračunava dijeljenjem dnevnih sati na 12 jednakih dijelova. Ipak, ne morate se mučiti s računanjem, samo potražite točno vrijeme na ovoj poveznici).
Zbog sveprisutnosti hameca u našoj kuhinji, pripremanje pashalne hrane zahtijeva potpunu reviziju. Kada idete u blagdansku kupovinu, pobrinite se da svi proizvodi – uključujući i one koji očito nisu hamec – imaju ne samo košer certifikat, već i košer certifikat koji dokazuje prikladnost za Pesah.
Srećom, Židovke već tisućljećima kuhaju jela za Pesah; puno je recepata i ideja koji će osigurati da obitelj uživa u ukusnim jelima bez hameca tijekom cijelog blagdana.
A koji je hamecov najbliži rođak? Maca, naravno! Samo nekoliko minuta fermentacije razlikuje dizano tijesto od legendarnog „krekera“ za Pesah. Maca (maces) se priprema prema strogim procedurama i smjernicama kako bi se osiguralo da ne postane hamec.
Borba protiv ega
Sveobuhvatna potraga i rješavanje hameca uključuje više od uklanjanja komadića pereca pronađenog ispod kauča. Dizano tijesto se diže, nadima, simbolizirajući oholost i umišljenost. S druge strane, maca je tanka i ravna, sugerirajući poniznost i podčinjavanje ega.
Pasha naglašava sve što moramo učiniti kako bismo iskorijenili naš osobni hamec, samonadimajući ponos i egoizam koji ometaju naše odnose s našim Stvoriteljem, našim voljenima i bližnjima.