U četvrtak, 25 kisleva po židovskom kalendaru) počeo je osmodnevni židovski blagdan Hanuka. Ove godine, prigodno, obilježava se u doba izraelsko-palestinskog sukoba kada smo preplavljeni mračnim mislima te nam je više nego ikada potrebno svjetlo. „Malo će svjetlosti otjerati mnogo tame“, kažu naši mudraci.
Pa vrijeme je za kratko ponavljanje – zašto, kada, gdje, tko i kako pali svijeće na hanukiji.
Za početak: što je hanukija?
Iako se u govoru uobičajeno može čuti menora, svečani svijećnjak za blagdan Hanuku je drugačiji od menore. Menora ima ukupno 7 krakova, a hanukija 9. Točnije, hanukija ima osam držača za svijeće ili posudica za ulje te jedan odvojen od ostalih za svijeću čijim plamenom palimo ostale, a koja se naziva šamaš. S obzirom na to da se prisjećamo čuda u Hramu, poželjno je da se na njoj nalaze uljne svijeće (s maslinovim uljem) s pamučnim fitiljima.
Iako hanukija ne mora izgledati klasično poput onih s fotografija (naprotiv, postoje i razne vesele hanukije koje, na primjer, možete izraditi sami ili uz pomoć djece), postoji osnovno pravilo. Osam svijeća mora biti poredano ravno u liniji te niti jedna ne smije biti viša od ostalih. Ako se koriste posudice s uljem, moraju biti dovoljne zapremnine kako bi osigurale da plamen traje potrebno vrijeme – barem pola sata tijekom radnih dana i do sat i pol u petak navečer. Isto vrijedi za svijeće. Iako su ukrasne menore s lampicama praktične, želimo li ispuniti micvu, one se ne koriste.
Šamaš, “sluga”, odnosno polazna svijeća je postavljena odvojeno, na devetom (često centralnom) kraku hanukije, na ponešto višem ili nižem položaju u odnosu na ostale. Iako je uloga šamaša ispunjena onog trena kad su svijeće upaljene, on se ne gasi, već ostaje gorjeti spreman da s njegovim plamenom ponovno upalimo svijeću u slučaju da se ugasila. Tako on čuva svetost micva svjetla.
Zašto?
Paljenje svijeća na hanukiji je uvedeno kao vrsta „promidžbe“: oglašava se cijelom svijetu da B_g čini čuda za one koji se zalažu za istinu i pravdu.
Kada?
Makabejci su mačem potjerali sile tame; mi to činimo svijećama. Zato palimo svijeće na hanukiji ubrzo nakon zalaska sunca. Dvije su iznimke: u petak navečer palimo svijeće prije zalaska sunca, a u subotu navečer kad padne noć. Naravno, to je zato jer paljenje blagdanskih svijeća ovisi o Šabatu, pa ih palimo u petak prije početka Šabata, a u subotu po završetku Šabata.
Gdje?
Svijeće palimo ondje gdje trenutno i živite. Hanukiju stavite na stolić ili stolac kojeg ćete smjestiti u hodnik blizu ulaznih vratiju, a nasuprot mezuze. Postoji i običaj da se hanukija stavlja na prozor okrenut na ulicu.
Tko?
Svi Židovi – muškarci, žene i djeca sudjeluju u paljenju svijeća na hanukiji. U vrijeme paljenja svijeća najvažnije je da se svi članovi obitelji (pa i gosti ako se u tom trenu nalaze u kući) okupe oko hanukije. U mnogim židovskim domovima glava obitelji pali svijeće na hanukijama članova obitelji ili na jednoj zajedničkoj. U drugima, svatko pali svijeće na svojoj hanukiji. Neki pale jednu svijeću, a djeci ostavljaju da pale ostale svijeće. Bilo kako bilo, važno je da su svi zajedno.
Kako?
• okupite se svi oko hanukije
• zapalite šamaš
• dok stojite, izgovarajte blagoslove iz molitvenika, a možete ih naći i ovdje
• palite svijeće prema redoslijedu. Prve noći stavite svijeću na krajnji desni krak hanukije, a svake sljedeće večeri dodajte po jednu svijeću (krećući se tako od desna prema lijevo). Svake večeri najprije zapalite najnoviju svijeću prvu, a potom nastavite paliti svijeće od lijeva prema desno. Dakle, svijeće dodajete od desna prema lijevo, a palite od lijeva prema desno.
• nakon što ste njime zapalili sve svijeće na menori, vratite šamaš na njegovo mjesto i zapjevajte prigodne pjesme Haneirot Halalu i/ili Maoz Cur.
• zadržite se oko svijeća oko pola sata (osim petkom popodne). Podijelite neke priče o Hanuki s vašom obitelji, zaigrajte igru s dreidelom i uživajte u vrućim latkesima!