Duhovnost

Šabat u kućnoj izolaciji

4 Mins read

Koronavirus je, nažalost, postao naša svakodnevica. Na svakom uglu spominju se karantene, kao i kućne izolacije. Nadamo se od srca da vas neće zadesiti ta sudbina, no čak i ako se nađete sami iza zatvorenih vrata, to još uvijek nije razlog za očajavanje.

Naprotiv, samoća i odvojenost od društva mogu biti prilika za intenzivnije učenje Tore i posvećenost B_gu. U samoći kućne izolacije, moguće je obilježiti Šabat čak i ako ste sami.

Pročitajte kratki vodič kroz osnove Šabata kako biste se bolje pripremili.

Pa evo 10 savjeta koje nam donosi rabin Menahem Posner o tome kako unatoč tom neželjenom scenariju možemo učiniti Šabat ugodnim i okrjepljujućim iskustvom.

1. Pripremite šabatnu gozbu

“Svatko tko uloži trud u pripremu uoči Šabata, jest će na Šabat”, kažu mudraci u Mišna. “Zaglavili” ste kod kuće u petak? Uz pretpostavku da imate namirnice, iskoristite vrijeme da pripremite svoju halu, skuhate pileću juhu (poznatu kao “židovski penicilin”), pripremite ribu, salatu, piletinu, puding (kugel) i, naravno, čolent kako biste uživali u šabatnom ručku. Ako niste u mogućnosti pripremiti Šabatnu večeru/ručak, potražite pomoć od prijatelja ili se javite vašem rabinu za savjet.

2. Imajte pri ruci tekući sapun i papirnate ručnike u listićima

S obzirom na važnost redovitog i temeljitog pranja ruku, budite sigurni da kod kuće imate zalihu tekućeg sapuna (kruti sapun može biti problematičan na Šabat). S obzirom na to da na Šabat ne trgamo papirni ručnik, pripremite komadiće i držite ih blizu umivaonika u kupaonici i kuhinji. Dezinficijens za ruke na bazi alkohola je savršeno prikladan za upotrebu tijekom Šabata.

3. Naručite dobro vino za kiduš

Iako ste zaglavili kod kuće, Šabat je ipak vrijeme za užitak. U to se odlično uklapa dobro vino ili sok od grožđa i za kiduš i za uživanje uz obrok (umjereno, naravno).

Nakon što ste izgovorili kiduš, ako ste u kućnoj izolaciji s obitelji, nema potrebe da šaljete čašu vina svima za stolom ili da pretačete vino iz svoje u njihove čaše. Neka svatko ima vlastitu čašu vina ili soka pred sobom dok jedna osoba za sve izgovara kiduš. I nemojte se kuckati čašama dok želite jedni drugima le’haim.

4. Isprintajte dobre materijale za čitanje

Pripremite materijale za čitanje prije Šabata. Posebice pripremite tekstove koji se odnose na aktualno čitanje iz Tore, paraša. Kvalitetni tekstovi pomoći će vam prebroditi dugi dan.

5. Napravite raspored unaprijed

Kada ste satima u izolaciji, lako biste se mogli početi osjećati kao da trčite u kotaču za hrčke. Moglo bi vam pomoći da postavite orijentire kako biste razgraničili vrijeme te kako biste se nečemu radovali. Dakle, planirajte unaprijed – odredite vrijeme kada ćete moliti, kada ćete imati obroke, učiti Toru, drijemati za Šabat i slično, pa nećete imati osjećaj da dan beskrajno dugo traje.

6. Obavite pozive prije Šabata

Nazovite prijatelje i rodbinu prije Šabata kako biste im poželjeli miran i ozdravljujuć Šabat. Recite im da ćete misliti na njih te ih zamolite da i oni misle na vas. Napunite svoj “društveni rezervoar” do kraja te koristite njegovo “gorivo” koje će vam dati pogon do Havdale.

7. Molite još malo više dok palite svijeće za Šabat

Šabatne svijeće moraju se zapaliti u svakom židovskom domu prije Šabata, čak i ako u njemu nema žene. U tom slučaju muškarci pale svijeće. Prije toga odvojite nešto novaca u dobrotvorne svrhe što je danas moguće učiniti online. Dobrovoljni prilog, prema našoj tradiciji, pruža zaštitu u vremenima poput ovih. A vrijeme neposredno prije paljenja svijeća je posebice pogodan trenutak za stvaranje takvog štita.

Nakon što ste zapalili svijeće te izgovorili blagoslov, pitajte Onog Gore za sve svoje potrebe. Iskoristite to vrijeme kako bite molili za ozdravljenje i radost u svijetu.

8. Napravite svoju kućnu mini-sinagogu

Čak i ako ne možete otići u sinagogu, nema razloga da ne molite sami. S izuzetkom kadiša, Barehu, ponavljanje Amida i čitanje iz Tore možete moliti bilo gdje u svijetu, uključujući vaš dom.

Stoga osigurajte da vam sidur (molitvenik) bude pri ruci. Ako niste sami, molite zajedno. Čak i ako nemate minijan, možete izgovoriti molitve i pjevati zajedno pjesme.

Pitate se kada održati “službu”? Najbolje je to učiniti u vrijeme kada se služba održava i u vašoj sinagogi. Tako ćete zapravo istovremeno moliti, čak i ako se nećete vidjeti.

9. Vježbajte pozitivu

Medicinski stručnjaci i hasidski učitelji slažu se da pozitiva i ispunjenost vjerom mogu pomoći da održite dobro zdravlje, snažan imunitet, pa čak i da se brže oporavite od bolesti. Podizanje naše sreće na višu razinu je umjetnost koje se može naučiti i usavršiti vježbom i strpljenjem.

Niste sigurni od kuda početi? Dva su jednostavna koraka: recite sebi da je sve u B_žjim rukama, da vas voli i da ćete biti dobro. Nakon toga se nasmiješite. Ponavljajte ove korake koliko god puta je potrebno.

10. Pjevajte šabatne pjesme

Čini vam se da ćete poludjeti od tišine? Ispunite je šabatnim pjesmama. Duga je tradicija pjevati zemirot (himne) za šabatnim stolom te nema razloga da ih prestanete pjevati samo zato što je manje ljudi oko vas ili ste sami. Naprotiv, ispunite prostor glasnim i radosnim pjevanjem s više radosti nego ikada. To je najbolje što možete učiniti za vaš imunitet.

Related posts
Duhovnost

19. kislev: Nova godina hasidizma

Danas se, 19. dana mjeseca kisleva po židovskom kalendaru, obilježava vrlo važan datum za hasidizam kojeg slavimo kao „Roš Hašanu hasidizma“. Što…
Duhovnost

Kiša: blagoslov koji dolazi izravno od B-ga

Nakon dugog razdoblja vrućine, uslijedili su kišni dani i jesen je tu. Mnogima smetaju kiša i vlaga, ponekad čak i više od…
Duhovnost

Tiša B'Av – najtužniji dan u Židovskom kalendaru

Deveti dan židovskog mjeseca Ava – Tiša B’Av – najtužniji je dan u Židovskom kalendaru. Toga dana postimo te smo posvećeni molitvi….