Duhovnost

Pitanja i odgovori o paljenju šabatnih svijeća

3 Mins read

U mir i svetost Šabata ulazimo paljenjem svijeća u petak navečer. Svijeće donose mir u naše domove te dodaju svjetlost i toplinu svijetu koji se ponekad čini mračnim i hladnim.

Kada palimo svijeće?

Šabatne svijeće pale se 18 minuta prije zalaska sunca. U nekim zajednicama, poput onih u Jeruzalemu, običaj je da se svijeće pale ranije. Dakle, svatko će paliti svijeće prema pravilima zajednice kojoj pripada. Najranije kada se svijeće mogu paliti je plag haminha u petak popodne, dakle sat i četvrt (u kontekstu “halahičnog vremena”) prije zalaska sunca. Halahično vrijeme je drugačije od onog po kojem se ravnamo te se temelji na Šaot zemanijot, “proporcionalnim satima” čije trajanje ovisi o godišnjem dobu. Halahični sati ne sadrže nužno 60 minuta već se njihovo trajanje određuje tako da se dan, od izlaska do zalaska sunca, podijeli na 12 jednakih dijelova. Tako ljeti jedan halahični sat može trajati i 75 minuta, a zimi svega 45 minuta. Halahično vrijeme možete pratiti na ovoj stranici.

S druge strane, najkasnije se šabatne svijeće mogu upaliti neposredno prije zalaska sunca; nakon toga počinje Šabat te je rukovanje plamenom ili paljenje vatre zabranjeno. Ako se Šabat poklapa s blagdanom, svakako se informirajte o vremenu, proceduri i blagoslovima paljenja blagdanskih svijeća.

Tko pali šabatne svijeće?

Micva paljenja svijeća treba pripasti ženama koje su noseći stupovi židovskih domova. No, s obzirom na to da je paljenje svijeća obavezno u svakom židovskom domu, ako u njemu nema djevojke ili žene starije od bat micve, svijeće pali muškarac, glava obitelji.

Čim djevojčica može razumijeti važnost Šabata te izgovoriti blagoslov (u dobi od otprilike tri godine), ona treba paliti svoju šabatnu svijeću.

Koliko svijeća palimo?

Nevjenčane djevojke i žene pale jednu svijeću. U braku žene pale dvije šabatne svijeće, a ponegdje je običaj da se pali po jedna svijeća za svakog člana najuže obitelji, dakle i za svako dijete po jedna svijeća više.

Gdje postavljamo svijeće?

Svijeće se pale za stolom ili blizu stola na kojem će biti poslužena šabatna večera kako bi Šabatu dodale svjetlost i radost.

Kako palimo šabatne svijeće?

Običaj je da se izdvoji nekoliko novčića kao cedaka (u dobrotvorne svrhe) prije paljenja svijeća za Šabat. Naime, prije nego što se pomolimo B_gu i ljubazno Ga zamolimo da ispuni naše najdublje želje, prikladno je iskazati ljubaznost prema drugima. Nakon što ste ubacili kovanice u cedaka kutijicu, palite svijeće. Djevojke, odnosno djevojčice trebaju paliti svijeće prije majke kako bi im ona mogla pomoći ako je potrebno, a također je i majci zabranjeno da pali svijeće nakon što započne Šabat. Nakon što ste zapalile svijeće, nemojte ugasiti šibicu. Umjesto toga, odložite je na vatrootpornu površinu gdje će se sama ugasiti ili je dajte ženi ili djevojci koja treba upaliti svoje šabatne svijeće.

Kako izgovaramo blagoslov šabatnih svijeća?

Obuhvatite rukama plamen i privucite ih k sebi kružnim pokretom tri puta, pokazujući na taj način da prihvaćate svetost Šabata. Dlanovima prekrijte oči kako ne biste gledale u plamen te izgovorite blagoslov:

Baruh A-ta Ado-naj E-lo-hei-nu Me-leh Ha-olam A-šer Ki-de-šan-nu Be-mic-vo-tav Ve-ci-va-nu Le-had-lik Ner Šel Šabat Ko-deš.

Prijevod: Blagoslovljen si Ti, Vječni B_že naš, kralju svemira, koji si nas posvetio Svojim zapovijedima i zapovjedio nam da palimo svijeće za sveti Šabat.

Obred paljenja svijeća smatra se posebno prikladnim za upućivanje osobnih molitvi B_gu. Žene imaju tradicionalnu molitvu koju izgovaraju dok stoje pokrivenih očiju, za zdravlje, sreću, za djecu koja će obasjati svijet svijetlom Tore te za konačno otkupljenje koje će uslijediti po dolasku Mešijaha. Djevojke, također imaju svoje molitve za taj poseban trenutak kada otkriju ljepotu običaja koji će im osvijetliti čitav život.

Zatim maknite ruke, pogledajte u svjetla Šabata te poželite svojoj obitelji “Gut Šabos” ili “Šabat šalom”.

Paljenjem svijeća prihvatili ste Šabat. S obzirom na to da je vatra mukce te se ne smije dirati, svijeće i svijećnjaci ne smiju se pomicati do završetka Šabata.

Misli za kraj

Jedan plamenčić ili dva mogu izgledati tako maleno i slabo. Kakvu stoga razliku mogu činiti šabatne svijeće u svijetu kojeg je preplavila tmina? Odgovor je – veliku. Ljepota svjetla sastoji se u tome da čak i mali plamičak može otjerati puno tame.

A sve svijeće zajedno, zapaljene diljem svijeta, udružit će se u jedan golemi sjaj duhovne svjetlosti, vodeći nas u doba vječnog Šabata, dane Mešijaha. Citirajmo naše mudrace: “Budeš li zadržao svjetlost Šabata”, kaže B_g, “pokazat ću ti svjetla Siona.”

Izvor: Chabad.org, Bessings & Instructions for Shabbat Candles

Related posts
Duhovnost

19. kislev: Nova godina hasidizma

Danas se, 19. dana mjeseca kisleva po židovskom kalendaru, obilježava vrlo važan datum za hasidizam kojeg slavimo kao „Roš Hašanu hasidizma“. Što…
Duhovnost

Kiša: blagoslov koji dolazi izravno od B-ga

Nakon dugog razdoblja vrućine, uslijedili su kišni dani i jesen je tu. Mnogima smetaju kiša i vlaga, ponekad čak i više od…
Duhovnost

Tiša B'Av – najtužniji dan u Židovskom kalendaru

Deveti dan židovskog mjeseca Ava – Tiša B’Av – najtužniji je dan u Židovskom kalendaru. Toga dana postimo te smo posvećeni molitvi….